Lukáš Valášek
09.06.2022
Čínští špioni se vědeckým institucím snaží ukrást vyvíjené technologie, varuje BIS. Přesto ale Akademie věd ve svém laserovém centru zaměstnala badatele z Číny. Ten nyní podle zjištění Aktuálně.cz na vzdělávacím veletrhu napadl své kolegy z Orientálního ústavu. A stovkám dalších rozeslal mail obviňující je z nacismu. Kvůli tomu, že upozorňují na porušování lidských práv v Čínou okupovaném Tibetu

Bývalý český a československý prezident Václav Havel podporoval Tibet. Přijal například jeho duchovního vůdce dalajlamu. | Foto: Stanislav Doležal
Jako zbraň proti Západu používá armáda komunistické Číny v posledních letech výkonné lasery. Letos v únoru informovala australská vláda, že Číňané ostřelovali laserem vojenské letadlo s deseti lidmi na palubě, které tak ohrozili na životě. Vývoj ničivých laserových zbraní může být podle vojenských expertů novou etapou závodů ve zbrojení mezi světovými mocnostmi. Čína pátrá po technologiích, s nimiž by její lasery předčily USA.
Česká kontrarozvědka BIS opakovaně varuje, že cílem čínských zpravodajců jsou i vědecké instituce v Česku. Evropské laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy provozuje čtyři pokročilé systémy, na kterých výzkumníci provádějí experimenty. Špičkové pracoviště patří pod Fyzikální ústav Akademie věd.
Zaměstnancem ústavu se před několika měsíci stal i Číňan Yingliang Liu. Jeho působení v břežanském týmu využívajícím laserem generované rentgenové záření pro studium struktury biomolekulárních systémů ale minulý týden dostalo nečekaný spád. Liu podle zjištění Aktuálně.cz na pražském Veletrhu vědy napadl své kolegy z Orientálního ústavu Akademie věd. A z letňanského výstaviště ho musela vyvést policie.
Čínskému vědci vadil vědomostní kvíz pro děti o mimoevropských kulturách připravený středoškoláky, s nimiž Akademie věd spolupracuje při projektu Otevřená věda. Rozčílila ho především fotografie exilového tibetského vůdce dalajlamy, kterou se snažil zničit. Pekingská vláda Tibet od roku 1950 okupuje a prohlašuje ho za svou provincii. Během povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů. Statisíce dalších zahynuly v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo kvůli hladomoru.
"Hned první otázka byla zaměřena na rozeznání známé osobnosti, v tomto případě 14. dalajlamy. Pan Liu, bez zjevné provokace z naší strany, začal zvyšovat hlas na našeho stážistu a seniorního pracovníka," uvedla ředitelka Orientálního ústavu Táňa Dluhošová. "Při snaze strhnout obrázek došlo ke kontaktu. Po stržení se ho snažil roztrhat. Kolegové zavolali ochranku a ta přivolala policii, která pana Liu vyvedla z výstaviště," popsala dále.
Aktuálně.cz čínského vědce v úterý požádalo skrze jeho pracovní e-mail, aby událost popsal ze svého pohledu. Do vydání textu ale nereagoval.
Policejní eskortou z výstaviště ale incident neskončil. Stovkám pracovníků Akademie věd v pondělí Liu rozeslal anglicky psaný e-mail, v němž prezentaci orientalistů na popularizační akci označil za nacistickou. Aktuálně.cz má text mailu k dispozici.
"Českým dětem ukazují, že chtějí Tibet oddělit od Číny. Odsuzuji tuto aktivitu. Vedou spíše politiku než vědu. Protože totéž udělal Hitler s Československem v roce 1938 odtržením Sudet. Takové aktivity provádějí jen nacisté," tvrdí v mailu držitel doktorátu z Humboldtovy univerzity v Berlíně. Paralelami s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem nešetří.
"Myslím, že šíření nenávisti vůči určitému národu a etniku, založené na lžích dětem, není správnou činností Akademie věd," dodává. Informování o čínské okupaci Tibetu srovnává s holokaustem židů za druhé světové války.
Proč si ke své vědecké kariéře vybral Liu Česko, kde i letos v březnu vyvěsilo tibetskou vlajku na podporu okupované země více než 800 radnic, krajských úřadů, škol a dalších institucí včetně Senátu, také Aktuálně.cz neobjasnil.
Samotný dalajlama uvádí, že za čínské nadvlády bylo zabito 1,2 milionu lidí, lidskoprávní organizace evidují závažná porušování lidských práv Tibeťanů. Čína obojí popírá a naopak vyzdvihuje rozvoj, který území pod komunistickou vládou podle ní prodělalo.
V rozeslaném mailu Liu dále tvrdí, že pokud by se Čína z Tibetu stáhla, blíže neupřesnění neonacisté by tam rádi umístili jaderné rakety a provedli genocidu Číňanů. "Nebo mohou použít biologické a chemické zbraně a umístit je do velkých řek pramenících na Tibetské náhorní plošině. Předpokládám, že oddělení Tibetu je prvním krokem k tomuto ďábelskému cíli," dovozuje Liu.
"Kopii e-mailu pošlu na čínské velvyslanectví v Praze. Chtěl bych požádat českou vládu, aby vysvětlila a omluvila se čínskému lidu za toto nacistické chování. Rovněž vyzývám Akademii věd, aby tyto neonacisty ze své agentury odstranila," oznámil na konci mailu své požadavky.
Aktuálně.cz se ho v dotazech, které nezodpověděl, ptalo mimo jiné na to, jak vnímá věznění muslimské menšiny Ujgurů v "převýchovných táborech" v Číně. Mnozí západní experti i státy toto věznění označují za genocidu.