top of page

"Jste nacisti!" Čínský výzkumník Akademie věd napadl kolegy kvůli fotce dalajlamy

Lukáš Valášek

09.06.2022


Čínští špioni se vědeckým institucím snaží ukrást vyvíjené technologie, varuje BIS. Přesto ale Akademie věd ve svém laserovém centru zaměstnala badatele z Číny. Ten nyní podle zjištění Aktuálně.cz na vzdělávacím veletrhu napadl své kolegy z Orientálního ústavu. A stovkám dalších rozeslal mail obviňující je z nacismu. Kvůli tomu, že upozorňují na porušování lidských práv v Čínou okupovaném Tibetu


Bývalý český a československý prezident Václav Havel podporoval Tibet. Přijal například jeho duchovního vůdce dalajlamu. | Foto: Stanislav Doležal


Jako zbraň proti Západu používá armáda komunistické Číny v posledních letech výkonné lasery. Letos v únoru informovala australská vláda, že Číňané ostřelovali laserem vojenské letadlo s deseti lidmi na palubě, které tak ohrozili na životě. Vývoj ničivých laserových zbraní může být podle vojenských expertů novou etapou závodů ve zbrojení mezi světovými mocnostmi. Čína pátrá po technologiích, s nimiž by její lasery předčily USA.


Česká kontrarozvědka BIS opakovaně varuje, že cílem čínských zpravodajců jsou i vědecké instituce v Česku. Evropské laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy provozuje čtyři pokročilé systémy, na kterých výzkumníci provádějí experimenty. Špičkové pracoviště patří pod Fyzikální ústav Akademie věd.


Zaměstnancem ústavu se před několika měsíci stal i Číňan Yingliang Liu. Jeho působení v břežanském týmu využívajícím laserem generované rentgenové záření pro studium struktury biomolekulárních systémů ale minulý týden dostalo nečekaný spád. Liu podle zjištění Aktuálně.cz na pražském Veletrhu vědy napadl své kolegy z Orientálního ústavu Akademie věd. A z letňanského výstaviště ho musela vyvést policie.


Čínskému vědci vadil vědomostní kvíz pro děti o mimoevropských kulturách připravený středoškoláky, s nimiž Akademie věd spolupracuje při projektu Otevřená věda. Rozčílila ho především fotografie exilového tibetského vůdce dalajlamy, kterou se snažil zničit. Pekingská vláda Tibet od roku 1950 okupuje a prohlašuje ho za svou provincii. Během povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů. Statisíce dalších zahynuly v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo kvůli hladomoru.


"Hned první otázka byla zaměřena na rozeznání známé osobnosti, v tomto případě 14. dalajlamy. Pan Liu, bez zjevné provokace z naší strany, začal zvyšovat hlas na našeho stážistu a seniorního pracovníka," uvedla ředitelka Orientálního ústavu Táňa Dluhošová. "Při snaze strhnout obrázek došlo ke kontaktu. Po stržení se ho snažil roztrhat. Kolegové zavolali ochranku a ta přivolala policii, která pana Liu vyvedla z výstaviště," popsala dále.


Aktuálně.cz čínského vědce v úterý požádalo skrze jeho pracovní e-mail, aby událost popsal ze svého pohledu. Do vydání textu ale nereagoval.


Policejní eskortou z výstaviště ale incident neskončil. Stovkám pracovníků Akademie věd v pondělí Liu rozeslal anglicky psaný e-mail, v němž prezentaci orientalistů na popularizační akci označil za nacistickou. Aktuálně.cz má text mailu k dispozici.


"Českým dětem ukazují, že chtějí Tibet oddělit od Číny. Odsuzuji tuto aktivitu. Vedou spíše politiku než vědu. Protože totéž udělal Hitler s Československem v roce 1938 odtržením Sudet. Takové aktivity provádějí jen nacisté," tvrdí v mailu držitel doktorátu z Humboldtovy univerzity v Berlíně. Paralelami s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem nešetří.


"Myslím, že šíření nenávisti vůči určitému národu a etniku, založené na lžích dětem, není správnou činností Akademie věd," dodává. Informování o čínské okupaci Tibetu srovnává s holokaustem židů za druhé světové války.


Proč si ke své vědecké kariéře vybral Liu Česko, kde i letos v březnu vyvěsilo tibetskou vlajku na podporu okupované země více než 800 radnic, krajských úřadů, škol a dalších institucí včetně Senátu, také Aktuálně.cz neobjasnil.


Samotný dalajlama uvádí, že za čínské nadvlády bylo zabito 1,2 milionu lidí, lidskoprávní organizace evidují závažná porušování lidských práv Tibeťanů. Čína obojí popírá a naopak vyzdvihuje rozvoj, který území pod komunistickou vládou podle ní prodělalo.


V rozeslaném mailu Liu dále tvrdí, že pokud by se Čína z Tibetu stáhla, blíže neupřesnění neonacisté by tam rádi umístili jaderné rakety a provedli genocidu Číňanů. "Nebo mohou použít biologické a chemické zbraně a umístit je do velkých řek pramenících na Tibetské náhorní plošině. Předpokládám, že oddělení Tibetu je prvním krokem k tomuto ďábelskému cíli," dovozuje Liu.


"Kopii e-mailu pošlu na čínské velvyslanectví v Praze. Chtěl bych požádat českou vládu, aby vysvětlila a omluvila se čínskému lidu za toto nacistické chování. Rovněž vyzývám Akademii věd, aby tyto neonacisty ze své agentury odstranila," oznámil na konci mailu své požadavky.

Aktuálně.cz se ho v dotazech, které nezodpověděl, ptalo mimo jiné na to, jak vnímá věznění muslimské menšiny Ujgurů v "převýchovných táborech" v Číně. Mnozí západní experti i státy toto věznění označují za genocidu.Aktualne.czbottom of page