top of page

Bacheletová: Cílem návštěvy v Číně nebylo vyšetřování životních podmínek Ujgurů

Cesta do Číny nebyla vyšetřováním životních podmínek menšinových Ujgurů, uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová na závěr šestidenní cesty. Kritikům svého pobytu v zemi obviňované z utlačování muslimských Ujgurů i dalších menšin vzkázala, že jejich námitky bere na vědomí a s vedením komunistické země jednala „otevřeně“. O obsahu její tiskové konference informovala agentura AFP.


Peking 16:29 28. května 2022


Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová na zasedání Rady OSN v Ženevě | Foto: Reuters | Zdroj: ReutersČínská oblast Sin-ťiang na severozápadě Číny se stala dějištěm řady krvavých útoků na civilisty, které podle Pekingu páchají ujgurští separatisté a islamisté. Ve jménu boje proti terorismu vláda nad oblastí zavedla přísný dohled.


Západní organizace obviňují Peking, že více než milion Ujgurů a příslušníků dalších muslimských etnických skupin internoval v „převýchovných táborech“.


Čína má tyto zprávy za neobjektivní, tábory podle ní byly ve skutečnosti „centry odborného vzdělávání“, jejichž cílem bylo vymýtit extremismus, píše AFP.


Bacheletová v sobotu na tiskové konferenci vyzvala Peking, aby se zejména v této oblasti vyvaroval „despotických opatření“ a zajistil, aby čínská vládní politika odpovídala mezinárodním standardům ochrany lidských práv.


Řekla také, že ji regionální vláda Sin-ťiangu ujistila, že síť „vzdělávacích center“ již byla zrušena.


Sedmdesátiletá bývalá prezidentka Chile rovněž uvedla, že Peking na její schůzky v Sin-ťiangu „nedohlížel“.
bottom of page