Cesta do Číny nebyla vyšetřováním životních podmínek menšinových Ujgurů, uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová na závěr šestidenní cesty. Kritikům svého pobytu v zemi obviňované z utlačování muslimských Ujgurů i dalších menšin vzkázala, že jejich námitky bere na vědomí a s vedením komunistické země jednala „otevřeně“. O obsahu její tiskové konference informovala agentura AFP.
Peking 16:29 28. května 2022

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová na zasedání Rady OSN v Ženevě | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters
Čínská oblast Sin-ťiang na severozápadě Číny se stala dějištěm řady krvavých útoků na civilisty, které podle Pekingu páchají ujgurští separatisté a islamisté. Ve jménu boje proti terorismu vláda nad oblastí zavedla přísný dohled.
Západní organizace obviňují Peking, že více než milion Ujgurů a příslušníků dalších muslimských etnických skupin internoval v „převýchovných táborech“.
Čína má tyto zprávy za neobjektivní, tábory podle ní byly ve skutečnosti „centry odborného vzdělávání“, jejichž cílem bylo vymýtit extremismus, píše AFP.
Bacheletová v sobotu na tiskové konferenci vyzvala Peking, aby se zejména v této oblasti vyvaroval „despotických opatření“ a zajistil, aby čínská vládní politika odpovídala mezinárodním standardům ochrany lidských práv.
Řekla také, že ji regionální vláda Sin-ťiangu ujistila, že síť „vzdělávacích center“ již byla zrušena.
Sedmdesátiletá bývalá prezidentka Chile rovněž uvedla, že Peking na její schůzky v Sin-ťiangu „nedohlížel“.